Vše co by jste měli vědět o trekingových holích


Uveřejněno 23.10.2015, 17:00

Autor : Domishák

Trekingové nebo také turistické hole si rázem každý zamiluje a to hned z několika důvodů:

1. Technika chůze s holemi je snadná a brzy si ji osvojíte
Při chůzi s holemi zapojíte do práce více svalových skupin než při běžné chůzi a spálíte tak více kalorií. Chůze je skvělým způsobem, při kterém se udržíte nejen v kondici, ale ještě k tomu zhubnete. Pomyslnou třešničkou na dortu je fakt, že chůze s nimi nevyžaduje žádnou speciální techniku. Podstatné je pouze optimální nastavení jejich délky a používání obou holí současně, aby se rovnoměrně rozložila váha a nebolela záda.
Chcete-li z chůze vytěžit maximum, zainvestujte do trekingových holí!

Technika trekingové chůze je snadná. Jednoduše držte tělo zpříma s rameny mírně před tělem a při vykročení pravou nohou natáhněte levou ruku a obráceně. Je důležité používat obě hole současně, jakožto prevence bolesti zad. Při chůzi mějte předloktí v pravém úhlu k paži. Velmi důležitým bodem je správné nastavení délky holí, které odpovídá asi 0,68 násobku výšky chodce.

2. Jsou vhodné pro jakoukoliv věkovou kategorii a fitness úroveň
Trekingové hole si získaly svou popularitu i tím, že jsou vhodné opravdu pro každého, bez rozdílu věku nebo kondice. Najdou si své využití, ať už jste sportovec, zapálený turista nebo senior. Trekingové hole se těší oblibě i u starších generací, usnadňují totiž nejen horské výstupy a sestupy, ale slouží i jako opora a neocenitelný pomocník pro Vaše klouby. Stačí nalézt krásný kout přírody a stezku pro pěší turisty a můžete trénovat od jara do zimy.

3. Šetří klouby
Svižná chůze s holemi je mnohem efektivnější a zdraví prospěšnější než běh. Při běhu totiž dochází k přetěžování kloubů a to asi dvakrát vyššímu a mimo to, chůze s trekingovými holemi zapojuje i horní část těla a právě díky zapojení do pohybu více svalů, umocní efekt z pohybu a Vy tak rychleji spálíte kalorie.

4. Zajišťují stabilitu a oporu
Milovníci trekingu vědí, že jednou ze základních součástí trekingového vybavení, kromě dobré obuvi, jsou hole. Jako treking se označují dlouhé pochody v náročném terénu, zejména v horách. Dnes se však trekingové hole stále častěji užívají i pro kratší trasy v členitém terénu.

Trekingové hole jsou teleskopické, to znamená, že je možné upravovat jejich délku, tak aby vyhovovala nejen výšce Vaší postavy, ale i jakkoliv členitému terénu (do kopce se hole zkracují a při chůzi z kopce prodlužují).  Trekingová hůl má anatomicky tvarovaný úchyt, rozšířený nahoře i dole, aby zabránil případnému sklouznutí ruky.
S trekingovou holí získáte větší stabilitu a oporu, usnadňují výstupy i sestupy v jakýchkoliv přírodních podmínkách. Při sestupu výrazně snižují zátěž kolenních kloubů. Je tedy vhodná i pro osoby trpící na klouby, a to zejména při sestupu, kdy je zatížení kolenních kloubů extrémní. S touto holí se Váš sestup mnohonásobně zjednoduší a bez většího úsilí budete schopni z kopce zrychlit. Při výstupu zase zajistí přenesení části váhy na ramena a ruce a snižují tak zatížení a únavu nohou, což oceníte zejména při nošení těžších batohů.

5. Usnadňují překonávání obtížného terénu
 Dalším pozitivem, které tyto hole přináší, je snadnější překonávání náročného terénu, potoku nebo bažinatého úseku. Mimo jiné, také zlepšují schopnost udržení tempa a rytmu chůze. Další opěrný bod při chůzi ušetří podle výzkumů přibližně 30 procent energie chodce. Za zmínku stojí i možnost nastavení odpružení, které rovněž přispívá ke komfortnější chůzi.

6. Vhodné pro osoby, jejichž chůze je omezená
Jak Vám již jistě vyplynulo z předcházejícího textu, trekingové hole nemusí být primárně určeny jen pro sport a sportovce. Právě proto, že chůze s holemi šetří klouby a slouží jako opora, není divu, že našly své fanoušky i v řadách starší generace. Jsou vhodné pro osoby, které mají problémy s rovnováhou, koleny,  kyčlí, zády, tělesnou váhou nebo mají Parkinsonovu chorobu, roztroušenou sklerózu, artritidu, skoliózu a jiná omezení při chůzi.
Potěšte babičku nebo dědu motivujícím dárkem
Vánoce pomalu klepou na dveře a Vy si možná právě v tuto chvíli lámete hlavu s tím, co by potěšilo babičku s dědou. Vaši prarodiče nemusí být aktivní turisté, můžete je k této zdraví prospěšné činnosti motivovat a pořídit jim jako dárek na Vánoce trekingové hole. Trekingové hole se seniorům osvědčily, protože zajišťují bezpečnou chůzi, šetřící klouby.

7. Přináší pocit bezpečí
Trekingové hole skvěle poslouží i při odhánění otravného hmyzu na lukách, můžete se jimi bránit proti dravé, divoké zvěři v lesích, anebo s nimi zahnat podivnou existenci v parku.

Domishák
7 let se skrýval v zákoutích skladu.
7 let naslouchal a pozoroval všechno to dění a snažení.
Po 7 letech se odhodlal ukázat světu.